This blog site — Bluebonnet Natural Healing Therapy— is for general health information only. This blog site is not to be used as a substitute for medical advice, diagnosis or treatment of any health condition or problem. Users of this blog site should not rely on information provided here for their own health concerns. Any questions regarding your own health should be addressed to your own physician or other healthcare provider.

Donna Earnest Pravel makes no guarantees, warranties nor express or implied representations whatsoever regarding the accuracy, completeness, timeliness, comparative or controversial nature, or usefulness of any information contained or referenced on this blog site. Neither does Donna assume any risk whatsoever for your use of this blog site or the information contained herein.

Health-related information changes frequently and therefore information contained on this blog site may be outdated, incomplete or incorrect. Statements made about products have not been evaluated by the Food and Drug Administration.

Donna Earnest Pravel is not a physician or anything close to a licensed health care professional. Use of this blog site does not create an expressed or implied physician-patient or any other health care giver-patient or client relationship.

Readers are advised to consult with a physician or other professional health-care provider prior to making any decisions, or undertaking any actions or not undertaking any actions related to any health care problem or issue you might have at any time, now or in the future.

In using this blog site you agree that neither Donna Earnest Pravel nor any other party is or will be liable or otherwise responsible for any decision made or any action taken or any action not taken due to your use of any information presented on this blog site.

Monday, March 26, 2012

Which is Cheaper- Fast Food or Home Cooked Food?

Hey y'all!

Is it cheaper to eat fast food or home cooked food?- image by turtlemom4bacon

It seems there is a myth "out there" stating that fast food is cheaper than home cooking. I have heard a few people say, "We go to ::insert any fast food restaurant:: almost every night, because it is cheaper to eat there than it is to eat at home." I can't believe I am hearing a statement like that, because I raised seven children, and it is definitely cheaper for all of us to eat at home than it is to go out to eat. However, the reasoning goes like this: "I can buy my kid a cheeseburger and Coke off the dollar menu for $2 and he'll be full. Or I can buy a head of broccoli." Is this correct? Is it cheaper to eat fast food than it is to eat healthy home cooked food? Let's break down the food budget and see what it takes to feed the typical family of four (those of you with families like mine can double these figures).

Here's the entire menu from McDonald's. I'm choosing McDonald's because I have a lot of international readers, and McDonald's restaurants are all over the world. McDonald's has a "meal builder" tool online. Let's say I go to McDonald's and order a Big Mac (these images may be copyrighted, so I am sharing the links directly from the McDonald's website). The Big Mac has 540 calories, 29g fat, 45g carbs, 25g protein, and 1040mg sodium. I order "fries with that." The small order of fries adds 230 calories, 11g fat, 29g carbs, 3g protein, and 160mg sodium. With all that sodium, I will need a drink. I live in the town which invented Dr. Pepper, and I used to be a Dr. Pepper addict. However, most people would choose a Coke, so I will give the numbers for a Coca- Cola. A small Coke (which no adult ever orders) has 150 calories, 40g carbs, and 10g sodium- to make us thirsty so we will buy more Coke. Most Americans buy a large Coke and get a refill to go on their way out of the restaurant. For my lunch or dinner, I have just consumed 920 calories (assuming the small Coke), 40g fat (some of which may be trans fat), 114g carbohydrates (none of which are healthy carbs, unless you count the slice of tomato on the hamburger), and 1210mg sodium. If I am like most Americans, I am going to eat a meal like this a minimum of five days a week, and I am not going to exercise.

You may know that it takes 3500 calories to put on a pound of flesh or fat on the human body. It takes a lot of exercise to burn 3500 calories. If the average American is eating roughly 1000 calories for one meal a minimum of five days a week and is not exercising, it is no mystery why 2/3 of Americans are overweight and 1/3 of us are obese.

How much does a meal like this cost? In my town, around $5 (2012 USD). Add another dollar for "supersizing." If two adults did the "supersize" option, and two small children got "Happy Meals," dinner just cost $20. Do that five times a week, and a family of four is spending $100 a week, or $5200 a year on fast food alone.

What if this family cooked hamburgers at home? This week my grocery store has beef shoulder roast on sale for $2.97/pound. I could get that ground, or find a cheaper cut of meat. I could purchase a head of lettuce for $1.20 and only use $0.20 worth at most. Onions are $0.77/pound, and I only need a slice or two because the kids most likely do not like onions. I allow $0.10 for onions. Tomatoes are not in season and cost about $1 each. Still, I only need one. Cheap hamburger buns cost about $1 for eight buns. I can make my own French Fries in the oven with a little olive oil and sea salt. Potatoes are cheap- two pounds may cost $1. I'll add about $0.20 for the olive oil and salt. I can make green iced tea at home at about $0.50 per gallon.

How much does it cost to make hamburgers at home?  $7.00. Yes, I'm using white bread hamburger buns and non-organic produce, but the family eating fast food every night probably would, too. If I opted for organic everything and whole wheat buns, I may be looking at $10 per meal for a family of four. This is still 50% less in cost and 1000% better for the family's health. If you cooked that shoulder roast with the potatoes and onions in a crock pot, and tossed the lettuce and tomatoes together for a side salad, skipping the hamburger buns altogether, the "health ratio" of the meal goes up even higher. Even more health points are gained if you skip the roast and potatoes, and instead throw raw walnuts on the salad with homemade oil and vinegar dressing.

Cooking meals at home and eating clean is cheaper and much healthier than eating fast food- image by rubyran

Here are a few tips on "eating clean" on a budget:

  • Only buy produce that is in season or on sale
  • Only buy meat on sale for the week, then plan meals around the sales
  • Only drink water, tea, and coffee (unless you are juicing)
  • Only buy cheap sources of protein: dry beans cooked in the crock pot, tuna, peanut butter, eggs, Greek yogurt, skim (fat free) milk, nuts, whole chicken instead of chicken breasts, bulk frozen fish fillets and other meat. I know a lot of my readers may be secretly screaming at me, but I am talking about families who are on very tight budgets and think they cannot eat healthy at all because they think it is too expensive
  • Quit eating so much delivered pizza- it's $25 for a family of four
  • Take water bottles and coolers everywhere instead of buying canned soft drinks, coffees, and lunches out. If you don't like the taste of water, squeeze half a lemon or lime into your water bottle.
  • Make your own treats at home for pennies on what it costs to purchase them at the store- granola, oatmeal cookies for the kids, and trail mix
  • Grow a garden

What other ways do you save money on your healthy food budget?

No comments:

Post a Comment